ДОПОВІДЬ НА ТЕМУ : "Бронхит"


Бронхіт

Що таке бронхіт?
   Бронхітом називають запалення слизової оболонки бронхів. Часто воно призводить до звуження їх просвіту і провокує кашель з мокротою. Чим тонше просвіти, тим серйозніше лікування, оскільки тут вже маємо справу з обструктивним бронхітом.
У дітей це захворювання розвивається найчастіше як ускладнення ринофарингіту, ларингіту, трахеїту. Викликати бронхіт можуть також простудні інфекції. Тривалий і повторний процес бронхіту дуже характерний для маленьких дітей з ослабленим імунітетом.
Бронхіт буваює гострий та хронічний. Гострий проходить при правильному лікуванні, у хронічну форму він переходить, якщо лікування проводилося неправильно.
Симптоми бронхіту

    Найголовнішим симптомом бронхіту є тривалий кашель. Він спочатку сухий, але потім стає вологим, відходить мокротиння. Температура при звичайному бронхіті тримається 2-3 дні, при аденовірусній інфекції - до 10. Якщо у дитини слабкий імунітет, його самопочуття дуже погане, спостерігається синюшність носогубной зони, задишка. Хоча далеко нерідкі випадки, коли при бронхіті малюк почуває себе, як звичайно, і єдине, що вказує на хворобу - кашель. Температури теж може не бути. При прослуховуванні виразно чутні хрипи. Якщо кашель супроводжується свистячим диханням, цілком імовірно, що у малюка - обструктивний бронхіт.
Лікувати бронхіт необхідно. В іншому випадку при частому повторенні цього захворювання стінки бронхів стоншуються, що в майбутньому загрожує розвитком астми.
Причини бронхіту
   Найчастіше гострий бронхіт розвивається у дітей на тлі гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ):
o    грип;
o    аденовірус;
o    мікоплазма;
o    коклюш;
o    кір.
   Зміна бронхів при ГРВІ сприяє розвитку вторинної бактеріальної інфекції в бронхах (стафілокок, стрептокок, гемофільна паличка, пневмокок).  Бактеріальний бронхіт розвивається, якщо у дитини порушена очисна функція бронхів (стенози, трахеостомія, муковісцидоз та ін).
Також гострий бронхіт може з'явитися:
o    при курінні батьків поруч з дитиною;
o    при алергії;
o    при вдиханні диму, газу;
o    через забрудненої атмосфери.

Діагностика бронхіту у дітей

   При бронхіті запалюється слизова оболонка бронхів, що супроводжується великим виділенням слизу, спазмами гладких м'язів бронх і т.д. Все це порушує очисну функцію бронхів, що в свою чергу викликає сильний кашель.
    При бронхіті кашель спочатку сухий, нав'язливий, іноді викликає відчуття тиску у грудях. Через 2-5 днів він стає м'якше, починає відкашлюватися мокротиння. Лікар при огляді і прослуховуванні дитини може по характеру хрипів у грудях припустити, що саме викликало бронхіт.
   Симптоми гострого бронхіту можуть відрізнятися в залежності від причини захворювання.
   Початок бронхіту, викликаного ГРВІ, проявляється високою температурою, головним болем, слабкістю, риніт, ларингіт (хрипкий голос), фарингіт (саднение в горлі) і т.д.
    Кашель при бронхіті тримається до 2 тижнів. Якщо хвороба викликана аденовірусної інфекцією або при трахеобронхите дитина може кашляти протягом 1-1,5 місяця.
   При діагностиці бронхіту лікар в першу чергу за допомогою огляду, опитування хворого і рентгена виключає пневмонію.
   Якщо лікар виявляє, що дитина відкашлюється гнійною мокротою, він призначає додаткове обстеження.

Лікування бронхіту у дітей

   Гострий бронхіт рідко лікується за допомогою антибіотиків. Лише в 1-2 день початку ГРВІ є сенс вводити в ніс інтерферон 4-6 разів на день.
   Якщо є підозра, що бронхіт, викликаний мікоплазмою, то лікар призначає еритроміцин, олеандоміцин.
   Якщо хвороба розвивається у спадний бактеріальний трахеобронхіт, тоді дитині треба вводити антибіотики.
   Препарати від кашлю прописують тільки при сухому кашлі (бронхолітн, либексин тощо).
   Коли дитина починає відкашлювати мокротиння, йому призначають відхаркувальні препарати (на основі алтайського кореня, бромгексин, грудні трав'яні збори тощо).
Обов'язково треба часто давати дитині тепле пиття.
   Якщо у дитини дуже сильний кашель, йому роблять інгаляції стероїдів (бекотид, бекломет).
При ларинготрахеїтах рекомендують інгаляції парові і аерозольні (водою або 2% розчином хлориду натрію).
Лікування бронхіту у дитини народними засобами
   При лікуванні бронхіту краще утриматися від застосування гірчичників, банок, прийому імуномоделюючих, протизапальних, протигістамінні препаратів. Їх ефективність сумнівна і не підтверджена дослідженнями.

Інші форми бронхіту

 Рецидивуючий бронхіт
   Дитина (як правило, дошкільник) може хворіти на бронхіт 3 і більше разів на рік, але в здоровий період слизова бронхів у нього залишається нормальною, на відміну від клінічної картини хронічного бронхіту у дорослих. Тому таке захворювання у дітей називають повторним або рецидивуючим бронхітом.
    Симптоми у нього ті ж, що і при гострому бронхіті на тлі ГРВІ. При повторному бронхіті також з'являється кашель, але триває довше, ніж при гострому - майже місяць. Лікар виключає хронічну пневмонію, коли ставить діагноз.
   Повторний бронхіт часто пов'язаний з алергією і гіперактивністю бронх.
   Лікують рецидивуючий бронхіт так само, як і гострий. Рекомендують в якості профілактики заняття ЛФК після одужання. Часто цю хворобу діти переростають до 6-7 років.
Обструктивний бронхіт у дітей
   Перший раз зазвичай з'являється у грудних дітей, викликаний PC-вірусної або парагриппозною інфекцією, аденовірусами. Повторні випадки розвиваються на тлі ГРВІ, дуже важливу роль в появі такої форми бронхіту відіграє схильність до алергії у дитини. Частіше обструктивним бронхітом хворіють малюки до 2 років.
   До симптомів гострого бронхіту додається характерна задишка, свистяче дихання, сухі хрипи. Найбільш сильно ця картина спостерігається в 1-4 день хвороби, потім протягом тижня (іноді до 2 тижнів) стан поліпшується. При діагнозі лікар повинен виключити бронхіальну астму (яка, однак, з'являється з часом у 20-30% хворих).
   Лікар при обструктивному бронхіті наказує дитині повний спокій, рясне пиття, у важких випадках - киснетерапії.
   Бронхоспазмолітичну кошти виписують при яскраво виражених симптомах (сальбутамол, вентолин, розчин алупент, «Беротек», «Сальбутамол», «Астмопент» тощо). Якщо ці засоби не допомагають, вводять внутрішньовенно еуфілін або в більш важких випадках кортико-стероїди (які скасовують через 1-3 дня, як тільки видно поліпшення).
   В якості профілактики дорослі дитини, що страждає обструктивним бронхітом, повинні повністю утриматися від куріння в будинку, прибрати з квартири всі можливі алергени.


Немає коментарів:

Дописати коментар